Македонија

Османи во Рига на состанок на Северноатлантскиот совет на НАТО

Министерот за надворешни работи на Република Северна Македнија, Бујар Османи денеска и утре во Рига ќе учествува на редовниот состанок на Северноатлантскиот Совет на НАТО на ниво на министри за надворешни работи.

-За време на дводневните работни сесии ќе бидат разгледани прашања од стратешко значење на Алијансата, како што се состојбите во Авганистан, справување со актуелните и идни безбедносни предизвици, како и соработката со партнерите. Министрите ќе расправаат и за новиот Стратешки концепт на НАТО, како значаен документ во однос на идната геостратешка улога на Алијансата. Од особено значење ќе биде дискусијата за стабилноста и просперитетот на Западен Балкан, каде се очекува да биде истакната потребата од заедничко, стратешко делување и пристап на НАТО и ЕУ кон Западен Балкан како основен предуслов за стабилноста и просперитетот на регионот, се вели во соопштението од МНР.

На маргините на состаноците во Рига, како што информираат од Министерството за надворешни работи, во агендата на Османи се предвидени и бројни билатерални средби со министри за надворешни работи на земјите-членки на НАТО.

anime websites. AnimeDao provides you a free anime streaming platform with little to no Ads for better viewing experience.

anime stream Death Note

free anime online Demon Slayer -Kimetsu no Yaiba- The Movie: Mugen Train

anime to watch Attack on Titan Season 3 Part 2

anime to watch My Hero Academia Season 3

anime streaming Horimiya (Dub)