April 20, 2021 18:51
Свет

Ослободени стотина киднапирани нигериски ученички

Вооружени напаѓачи ослободија киднапирани девојчиња од средно училиште во северозападната нигериска држава Замфари.

Вооружена банда во петокот киднапира 317 девојчиња од државното средно училиште Јангебе.

„ Фала му на Алах! Драго ми е што објавувам дека киднапираните студенти од Јангебе се ослободени од заробеништво”, напиша на Твитер гувернерот на Замфари, Бело Матавале.

Гувернерот не прецизираше колку девојчиња се ослободени, сепак, агенцијата Франс Прес пишува дека сите девојки биле ослободени.

Училиштата станаа мета на вооружени групи за масовно киднапирање за откуп.

Ваквите киднапирања во Нигерија први ги изврши џихадистичката група Боко Харам, а подоцна и огранок на Исламската држава во Западна Африка. Сега другите криминални групи ја користат својата тактика.