June 25, 2022 12:11
Спорт

Осака ќе го пропушти Вимблдон

Јапонската тенисерка, Наоми Осака нема да игра на Вимблдон 2022. Нејзиното место ќе го заземе Бернард Пера. Осака ќе ја пропушти целата сезона на трева. Таа се повлече од ВТА турнирот во Берлин поради повреда на Ахиловата тетива.

Претходно Осака изјави дека можеби нема да оди на Вимблдон поради не доделување бодови за пласман.

– Секогаш кога мислам на турнирот како изложба, едноставно не можам да дадам 100%, рече Осака во мај.

На 20 мај, АТП и ВТА одлучија да не доделуваат рејтинг поени на учесниците на Грен слемот во Лондон поради одбивањето на организаторите да дозволат учество на руски и белоруски играчи.

Вимблдон ќе се игра од 27 јуни до 10 јули.

quà tri ân go88 go88 e-world go88 club apk

sunwin international sunwin đánh trực tiếp SunWin - Game bài uy tín - Link vào Sun Win mới nhất 2022