October 26, 2021 19:07
Свет

Орбан: Унгарија ќе биде меѓу последните што ќе ја напушти ЕУ доколку некогаш се расформира

Унгарија мора да остане членка на Европската Унија за да обезбеди постојан пристап до нејзиниот единствен пазар, изјави денеска премиерот Виктор Орбан и посочи дека земјата ќе биде меѓу последните што ќе го напуштат блокот доколку некогаш се распадне.

Унгарија и Полска одржаа дискусии со Брисел за прашања кои се движат од правата на ЛГБТ популацијата до слободата на печатот, а во јули Европската комисија покрена правни постапки против двете земји, наведувајќи дискриминација врз геј заедницата, пренесуваат медиумите во регионот.

Унгарската агенција за државен долг (KCA) собра еквивалент од 4,4 милијарди евра (5,2 милијарди американски долари) на глобалните пазари оваа недела, што е многу повеќе од очекуваното за да го „покрие“ доцнењето на фондовите на ЕУ за закрепнување од епидемијата на коронавирусот.

Унгарскиот премиер Орабан изјави дека главната причина за останување во ЕУ не се парите што доаѓаат од Брисел и оцени дека оваа недела продажбата на долгот покажа дека унгарските финансии се на стабилна основа.

“Ако ја погледнете целата година, ќе добиеме повеќе пари од Брисел отколку што плаќаме. Но, ако го одземете износот што тече кон земјите од западните компании, салдото е негативно”, рече Орбан во интервју за јавното радио.

Website https://animeflv.uk: Watch The Tatami Galaxy animeflv Episode 11 watch animes

Website https://aniwatch.pro: Watch Danganronpa 3: The End of Hope's Peak High School - Future Arc (Dub) aniwatch Episode 12 aniwatch

Animepahe: X-Men anime episode 12 online free at https://animepahe.cc stream anime online

GoGoAnime: Wakusei Robo Danguard Ace: Uchuu Daikaisen anime episode Full online free at https://gogoanime.be free anime

Forums asp: https://forums.asp.net/members/animeflixnl.aspx

Spreaker: https://www.spreaker.com/user/14673222