September 18, 2021 16:18
Свет

Орбан: Унгарија не сака пари од ЕУ ако се условени со откажување од законот

Унгарија не сака да прифати пари од специјалниот фонд на Европската Унија (ЕУ) за помош во отстранување на последиците од пандемијата, доколку тоа е условено со барање Будимпешта да се откаже од законот со кој се забрануваат информации во училиштата за хомосексуалноста, изјави премиерот Виктор Орбан.

Оваа одлука на администрацијата на Орбан е објавена во Службен весник.

На почетокот на месецот, во Унгарија стапи на сила закон, на основа на којшто е забранета во училиштата употребата на материјали кои се оценети како промоција на хомосексуалноста и промената на полот.

Европската Kомисија минатата недела почна правна постапка против Унгарија, чијашто администрација ја обвинува за кршење на правата на ЛГБТ популацијата.

Во указот на унгарските власти се наведува дека Европската Комисија го одложува одобрувањето на планот за обнова на Будимпешта поради „нејзиното политичко спротивставување на националниот закон за заштита на децата“.

„Унгарија ќе прифати само договор во кој Европската комисија не наметнува услови на Будимпешта којашто не се однесува на другите членки“, се наведува во указот.

Tokyo Godfathers (Dub) (https://twistmoe.net/m/qxbR) Episode Full

AnimeBee Watch anime online, English anime online HD

Watch ChäoS;Child: Silent Sky Episode Full

AnimeDao: Keroppi in The Adventures of Gulliver (Dub) anime episode Full online free at https://animedao.nl attack on titan season 3 animedao

500px: https://500px.com/p/animeflixnl?view=photos

Sites google: https://sites.google.com/view/gogoanime-official/home