June 25, 2022 20:19
Свет

Орбан му понудил на Путин мировните преговори да се одржат во Будимпешта

Унгарските власти понудија во Будимпешта да се одржат мировни преговори со учество на Русија со цел решавање на ситуацијата. Ова го изјави унгарскиот министер за надворешни работи Петер Сијарто во интервју за весникот Ел Паис.

– Порано имавме прагматични односи. Од почетокот на војната премиерот Орбан разговараше со Путин, рече Сијарто за односите со Русија.

– Премиерот понуди Будимпешта да биде домаќин на мировните преговори, додаде шефот на унгарската дипломатија.

dow go88 kinh nghiệm chơi go88 tải go88

sunwin life sunwin đánh trực tiếp o sunwing.ultipro.ca