January 26, 2021 19:17
Свет

Орбан: Европа не смее да подлегне на влијанието на Сорос

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека Европа не смее да подлегне на влијанието на мрежата на финансиерoт Џорџ Сорос.

Според него, таа мрежа со години работи на претворање на Европа во имигрантски континент.

Орбан реагираше на текстот на Сорос за порталот „Проџект синдикејт“, во кој американскиот бизнисмен со унгарско потекло ги советува европските лидери строго да ги казнуваат оние членови кои не сакаат да бидат дел од обединетото европско царство под слоганот „Отворено небо“.

Орбан во објава на англиски јазик на својата официјална веб-страница напиша дека многумина веруваат дека на економскиот криминал на Сорос не вреди да се одговара затоа што неговите финансиски шпекулации уништија животи на милиони луѓе, пренесува МТИ.

„Иако од различно потекло, европските нации се поврзани со заеднички корен на нашата вера. Христијанската слобода обезбеди слобода на мислата и културата и создаде позитивна конкуренција меѓу народите. Овој прекрасен амалгам на контраст ја направи Европа водечка сила во минатите векови”, рече Орбан.

Историското искуство покажува дека Европа повторно ќе биде голема ако нејзините народи повторно станат големи и се спротивстават на сите форми на империјална амбиција, истакна Орбан.

Според него, мрежата на Сорос работи со години за да ја претвори Европа во континент на имигранти.

Watch Tsukimichi -Moonlit Fantasy- Episode Preview at AnimePlanet fruits basket anime planet

Watch How Not to Summon a Demon Lord (Dub) Episode 7 (https://gogoanime.be/m/GYwD/ep-7) at website https://gogoanime.be. See more gogoanime 19