October 17, 2021 12:55
Балкан Свет

Орбан: Брисел ја изневери Унгарија, поставивме ограда на границата со Србија

Унгарскиот премиер Виктор Орбан изјави дека Брисел е слаба алка во заштитата на унгарската граница, нагласувајќи дека земјите-членки на ЕУ треба да ги прифатат Авганистанците.

„ Брисел ја изневерува Унгарија и Европејците. Унгарија ја штити цела Европа. Се надеваме дека планот на Брисел може да пропадне. Треба да обезбеди помош онаму каде што е потребна, а не да создава проблеми за Унгарија, Чешка и остатокот од ЕУ “, рече Орбан додека беше на обиколка на границата со Србија со чешкиот премиер Андреј Бабиќ, пренесува Хангари Тудеј.

Тој повтори дека ЕУ треба да ги заштити шенгенските граници на југ, исто како што Србија веќе требаше да стане членка на Унијата и Шенген зоната. „ Ако Србија веќе беше примена во блокот, ќе бевме побезбедни“, рече Орбан.

Како што додаде, Унгарија наскоро ќе се соочи со поголем притисок во однос на миграцијата на нејзината јужна граница.

За време на обиколката на унгарско-српската граница, заедно со чешкиот премиер Андреј Бабиш, тој рече дека иако оградата на границата со Србија е ефикасна, ќе бидат потребни уште повеќе службеници за да ја заштитат, пренесува порталот „Хангари Тудеј“.

Според него, во 2015 година, Унгарија ја издржала инвазијата на повеќе од 400.000 мигранти кои тврделе дека германската канцеларка Ангела Меркел ги поканила во Германија, и дека потоа одлучил да изгради ограда на јужната граница откако станало невозможно да се зачува јавната безбедност.

Орбан истакна дека оградата поставена долж границата со Србија ја чуваат околу 4.500 службеници, што е голем трошок за државниот буџет, но и дека Брисел не направил ништо за да и помогне на Унгарија со тие трошоци.

Kinnikuman: Ooabare! Seigi Choujin Episode Full

AnimeKisa: Kochoki (Dub) anime episode 12 online free at https://animekisa.in watch animes

Kiratto Pri☆chan Season 3 Episode 41

https://wcostream.cc mickey and the roadster racers wcostream

Emoneyspace: https://www.emoneyspace.com/gogoanimelol

Linktr: https://linktr.ee/Kissanimemx