June 26, 2022 00:01
Свет

Орбан бара од ЕУ 15-18 милијарди евра за Унгарија да и сврти грб на Русија

Унгарската влада постави нова пречка за ембаргото за увоз на руска енергија и побара 15-18 милијарди евра за ублажување на економските загуби поради транзицијата од руската нафта на други извори на енергија, што е драматично повисоко од 750 милиони евра понудени на Унгарија за прилагодување.

Последното барање од Будимпешта, упатено на почетокот на неделата, предизвика огорченост кај европските дипломати и некои од нив се запрашаа дали воопшто ќе се постигне некаков договор за заедничка забрана за увоз на руска нафта, пишува сараевски „Ослобоѓење“.

Весникот потсетува дека веќе две недели дипломати и претставници на Европската унија неуспешно се борат за да се постигне договор со сите членки за прекин на увозот на руска нафта, а унгарскиот премиер Виктор Орбан е на пат кон договор.

И додека некои дипломати се уште се надеваат на брз договор, може да поминат уште најмалку две недели пред ЕУ да го усвои шестиот пакет санкции против Русија, пишува Политико.

Денеска, Брисел треба да претстави голема енергетска стратегија со опции за финансиска помош на земји како Унгарија доколку се откажат од руската енергија. Некои дипломати се надеваа дека можат да го придобијат Орбан и да ја добијат неговата поддршка за санкциите.

„Ако ја поставите границата толку високо, тогаш каде е средината? „Сите сакаме да најдеме решение за унгарската економска загриженост, но такви бројки не доаѓаат предвид“, изјави дипломат од Брисел за Политико.

Друг дипломат го нарече потегот на Унгарија „неморален“, велејќи дека за тоа не се преговарало на тој начин за време на војната, пренесуваат медиумите.