January 21, 2019 23:50
Скопје

Општина Кисела Вода синоќа фрли 45 тони сол на улиците и тротоарите

Општина Кисела Вода успешно се справува со снегот на својата територија. Сезонските работници ангажирани од локалната самоуправа излезени се на терен и вршат активности за чистење снегот на улиците и тротоарите. Снегот се чисти интензивно со два трактори и со 4 специјални возила од кои две се за широки и две за тесни улици. Изминатото деноноќие во Кисела Вода беа фрлени 45 тони сол, додека од почетокот на снежните врнежи досега Општината фрли 70 тони сол. 

Локалната самоуправа апелира до граѓаните и правните субејкти да ги почитуваат законските обврски, да вршат редовно расчистување на снегот и мразот пред пристапите на нивните деловни и станбени објекти. Општината на учесниците во сообраќајот им препорачува да возат внимателно и да се придржуваат на условите на коловозите.

Related posts

Ќе се испитува потребата од жичница од Козле до Средно Водно

24news

Шилегов: Со поскапувањето на паркингот на Клинички исправаме неправда

Igor

Реализирани проекти во првите 100 дена на градоначалникот на Општина Бутел Велимир Смилевски

admin