November 28, 2021 06:21
Свет

ОН формираа Фонд за помош за Авганистан

Обединети нации денеска објавија дека формирале специјален доверителен Фонд, што ќе користи донаторски средства за да обезбеди итно пари за Авганистанците.

Одлуката за формирање на фондот уследи по замрзнувањето на средствата на Авганистан по преземањето на власт од страна на талибанците.

Администраторот на Програмата за развој на ОН (УНДП), Аким Штајнер истакна дека Германија, која прва уплатила 50 милиони евра во фондот и била во контакт со други донатори.

– Разговорите во изминатите неколку недели се фокусирани на изнаоѓање начин за мобилизирање на овие ресурси со оглед на тековниот економски колапс и континуираната посветеност на меѓународната заедница да не ги напушти граѓаните на Авганистан, истакна Штајнер.

Website https://4anime.biz: Watch Dream Dimension Hunter Fandora 4anime Episode 3 free anime

AnimeDao: Stars Fall anime episode 12 online free at https://animedao.nl animedao weathering with you

Website https://aniwatch.pro: Watch Shrine of the Morning Mist (Dub) aniwatch Episode 26 animes online

KissAnime: Umi kara no Shisha anime episode Full online free at https://kissanime.mx demon slayer kissanime

Website https://animepahe.cc: Watch Afro Samurai: Resurrection (Dub) animepahe Episode Full dubbed anime