March 3, 2021 22:03
Свет

ОН: Словачкиот дипломат Јан Кубиш именуван за нов пратеник за Либија

Генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, го имануваше словачкиот дипломат Јан Кубиш за нов пратеник на ОН во Либија, соопшти  денеска портпаролот на светската организација, Стефан Ѓујарик, пренесе ДПА.

Советот за безбедност на ОН во петокот ја одобри номинацијата на Кубиш.

Новата функцијата на специјален пратеник за Либија Кубиш треба да ја преземе во февруари од Гасан Саламе, кој поднесе оставка во март минатата година поради здравствени причини. Американката Стефани Вилијамс во меѓувреме ја извршуваше оваа функција.

Гутереш наиде на потешкотии во пополнувањето на оваа високо рангирана позиција, бидејќи преферираниот кандидат, Николај Младенов, изненадувачки се повлече непосредно пред  номинацијата, појасни германската агенција.

Кубиш има повеќедецениско искуство во кризните региони. Неговото претходно искуство беше како претставник на ОН во Ирак и Авганистан. Тој, исто така, бил и министер за надворешни работи на Словачка, пренесе ДПА.

Watch TONIKAWA: Over the Moon For You Episode 10 at GoGoAnime gogoanime1

Naruto (Dub) (https://animeplanet.cc/m/BbW) Episode 220 at website https://animeplanet.cc fruits basket anime planet