November 27, 2021 19:04
Свет

ОН: Северна Кореја изложена на ризик од глад

Најзагрозените жители во Северна Кореја се „изложени на ризик од глад”, бидејќи економијата се влошува поради блокадата наметната поради коронавирусот, а санкциите на ОН воведени поради нуклеарната програма на земјата треба да се ублажат, изјави експерт за човекови права на ОН.

Во јуни, државната телевизија објави дека Северна Кореја се соочува со „прехранбена криза”, предупредувајќи дека земјата која е со ослабен земјоделски сектор веќе долго време не може да се справи со прехранување на своето население.

Во истиот месец, лидерот Ким Џонг Ун рече дека состојбата со храната „станува се понапната”.

– Севернокорејците секојдневно се борат за достоинствен живот, а влошената хуманитарна ситуација може да прерасне во криза, рече Томас Кинтана, специјален известувач на ОН за човекови права.

Тој истакна дека овие ограничувања треба да се ублажат за да се заштитат најранливите во земјата во услови на акутен недостиг на храна.

– Најранливите деца и постари лица се изложени на ризик од смрт од глад, рече Кинтана.

Според него, санкциите што ги воведе Советот за безбедност на ОН треба да бидат повторно разгледани и олеснети онаму каде што е потребно за да се олесни и хуманитарната помош.

Извештајот доаѓа околу три месеци откако Организацијата за храна и земјоделство на Обединетите нации соопшти дека Северна Кореја оваа година се соочува со недостиг од околу 860.000 тони храна и дека може да доживее „тежок период на недостиг”.

Пјонгјанг останува надвор од разговорите за својата нуклеарна програма по неуспехот на вториот самит меѓу Ким и тогашниот американски претседател Доналд Трамп во Ханој и ги отфрла напорите на Јужна Кореја за заживување на дијалогот.

Website https://wcostream.cc: Watch Memory (ONA) wcostream Episode Full wcostream

Ham Ham Grand Prix - The Miracle of Aurora Valley ~Ribon-chan's Close Call~ Episode Full

Genma Wars Episode 13

Website https://gogoanime.be: Watch The Misfit of Demon King Academy: History’s Strongest Demon King Reincarnates and Goes to School with His Descendants (Dub) gogoanime Episode 13 god of highschool gogoanime

Naruto the Movie: Ninja Clash in the Land of Snow (Dub) (https://animeheaven.pro/m/ypzY) Episode Full