December 3, 2022 11:09
Свет

ОН повикаа Иран да не употребува „беспотребна или премногу сила” врз демонстрантите

Обединетите Нации денеска повикаа Иран да не употребува „беспотребна или премногу сила” врз демонстрантите, кои се борат за женските права во земјата.

– Сите сме загрижени поради извештаите за пораст на бројот смртни случаи поврзани со протестите, вклучувајќи жени и деца, изјави портпаролот на генералниот секретар на ОН, Стефан Дижарик.

Тој побара „брза, непристрасна и ефикасна истрага” за смртта на 22-годишната Махса Амини, која како што се верува, е убиена од страна на полицијата за морал. Наводно, причината е тоа што не го носела хиџабот правилно.

По нејзината смрт, избувнаа протести во најмалку 46 градови и села во Иран.

Според државната телевизија, во конфликтите меѓу полицијата и демонстрантите има најмалку 41 жртва.