February 24, 2019 04:43
Свет

ОН и нуди на Венецуела помош во храна и здравство

ОН и предложи на Венецуела помош во храна и здравство бидејќи државата е сериозно погодена од најтешка економска криза во историјата.

– Со акции на ОН може да се најдат дополнителни средства од помош на Светската организаиција која изразува подготвеност да и помогне на државата, изјави Петер Громан, координатор на ОН во Венецуела. Тој имаше средба со претседателот Николас Мадуро.

Во одговор, Мадуро побара поддршка на целиот систем за прехрана нагласувајќи дека тоа е проблем со кој Венецуела се соочува во изминатите три години.

Социјалистичката Влада во Венецуела негира постоење хуманитарна криза и ги обвинува САД за економската криза.

Related posts

Противниците на брегзит ја тролаат Меј со огромни билборди во Брисел

Valentina

Американскиот Конгрес сака ограничени права на претседателот за активирање на нуклеарното оружје

Filip

Сите би гласале за нив – ова се најсекси политичарки во светот

24news