September 18, 2021 15:46
Свет

ОН бара непристрасна и ефикасна истрага за смртта на белоруски дисидент

Обединетите нации денеска ги повикаа украинските власти да спроведат непристрасна и ефикасна истрага за смртта на 26-годишниот белоруски активист Виталиј Шишов, кој беше пронајден обесен во парк во Киев.

Високиот комесар за човекови права на ОН рече дека заканите против белоруските граѓани треба да престанат, но нагласи дека не е воспоставена директна врска меѓу смртта на Шишов и репресијата врз неистомислениците од режимот на белорускиот претседател Александар Лукашенко.

– Ова предизвикува нова загриженост за тоа што се случува во Белорусија, изјави портпаролката на Канцеларијата на ОН за човекови права Марта Хуртадо.

Исчезнатиот активист беше пронајден обесен во парк во главниот град на Украина, соопшти денеска полицијата, која отвори истрага за „убиство”. Невладината организација на Виталиј Шишова, Белоруски дом, го обвини режимот во Минск за „убиство”.

– Се надеваме дека властите ќе спроведат ригорозна, непристрасна и ефикасна истрага за она што се случи и ќе утврдат дали станува збор за самоубиство, класично убиство или дали постои поврзаност со активизмот, истакна Хуртадо.

Website https://twistmoe.net: Watch Nezumi Monogatari: George to Gerald no Bouken twistmoe Episode Full anime sites

Website https://animekisa.in: Watch Rockman.EXE Beast animekisa Episode 25 watch anime

Watch Isekai Cheat Magician Episode 12

Wingcle Bear Hamkkehaneun Lomentig Hwaiteudei (https://animedao.nl/m/jRmB) Episode Full

Network changemakers: https://network.changemakers.com/profiles/117670984001647415663

Issuu: https://issuu.com/gogoanimebe