January 22, 2022 21:15
Свет

Омикрон пристигна и во Шпанија

Шпанија го потврди првиот случај на инфекција со омикрон коронавирус кај 51-годишен маж кој пристигнал од Јужна Африка преку Амстердам во Мадрид.

Мажот има благи симптоми на болеста и е во изолација за да не ја шири инфекцијата.

Микробиолошката служба на болницата „Грегорио Марањон“ во Мадрид го потврди присуството на варијантата Б.1.1.529 на вирусот, која претставува „голем број мутации“, а која првпат е идентификувана во Јужноафриканската Република.

„Ова е она што го знаеме за овој вирус: тој се нарекува омикрон и содржи повеќе од 30 мутации“, објави шпанската јавна телевизија TVE.

На патникот му е направен брз тест во неделата по слетувањето на аеродромот во Мадрид, кој покажал дека тој е позитивен на Ковид 19. Здравствената служба сега проверува и контактира со луѓето со кои можеби бил во контакт за време на летот од Амстердам.

Шпанија бара негативен резултат од тестот за сите патници кои доаѓаат од Јужноафриканската Република и шест други африкански земји оценети како области со висок ризик.

Во Каталонија, два можни случаи на инфекција со омикрон коронавирус се проучуваат истовремено кај двајца патници кои беа позитивни на тестот за Ковид 19 по слетувањето на аеродромот Ел Прат во Барселона. Тие пристигнаа од Јужна Африка преку Германија.

Светската здравствена организација (СЗО) во понеделникот предупреди дека ризикот од ширење на овој вид на коронавирусот низ светот е „висок“.

Научниците во моментов се обидуваат да утврдат дали омикронот е отпорен на вакцини и дали е уште позаразен и велат дека се уште е рано да се утврдат ризиците од заразување со овој вид на вирусот.

Повеќето луѓе во Јужна Африка кои биле откриени со омикрон имаат благи симптоми на болеста, а тамошната здравствена служба предупреди дека ширењето се случило кај помлади луѓе.

4Anime - Watch English Anime Online For Free in HD | 4Anime.biz. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

4anime biz The Seven Deadly Sins: Dragon's Judgement

4Anime JoJo's Bizarre Adventure: Golden Wind (Dub) Episode 34

anime to watch That Time I Got Reincarnated as a Slime Season 2 (Dub)

free anime online 4Anime High School DxD

4anime.biz Jimihen!!: Jimiko wo Kaechau Jun Isei Kouyuu!!