January 29, 2022 07:31
Свет

Омикрон откриен во 38 земји во светот

Омикрон е откриен во најмалку 38 земји во светот, но сè уште не е забележан смртен случај, објави Светската здравствена организација (СЗО).

СЗО предупреди дека може да поминат неколку недели за да се утврди колку е заразна оваа варијанта, дали предизвикува посериозна болест и колку се ефикасни третманите и вакцините против неа, објави Гардијан, пренесе Танјуг.

– Ќе ги најдеме одговорите што им се потребни на сите – изјави директорот на СЗО за вонредни ситуации, Мајкл Рајан.

СЗО вчера соопшти дека сè уште не видела извештаи за смртни случаи поврзани со омикрон, но ширењето на новата варијанта доведе до предупредување дека тоа би можело да биде причина за повеќе од половина од случаите на Ковид-19 во Европа во следните неколку месеци.

СЗО соопшти дека не треба да се паничи поради новооткриениот вид на корона вирус.

Главниот научник на СЗО, Сумја Сваминатан, изјави дека ситуацијата не е многу поразлична од онаа пред една година, пренесува Би-Би-Си.

4Anime - Watch English Anime Online For Free in HD | 4Anime.biz. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

4Anime TSUKIMICHI -Moonlit Fantasy-

4anime tv The Rising of the Shield Hero (Dub)

4anime.biz 4Anime Attack on Titan Season 3

4Anime That Time I Got Reincarnated as a Slime Season 2 Episode 5

My Hero Academia Season 3 Episode 18