January 29, 2022 08:14
Свет

Омикрон влезе во училиштата во Швајцарија – 2000 лица се во карантин, најмногу деца

Швајцарските кантони Женева и Вауд ставија во карантин 2.000 луѓе, главно деца, откако во меѓународно училиште беа откриени два случаи на коронавирус од типот Омикрон.

„По два потврдени случаи на сојот Омикрон оваа недела во кампусот Шатоне, меѓународното училиште во Женева, медицинските служби Вауд и Женева заеднички одлучија да ги стават во карантин сите студенти и персоналот на кампусот 10 дена“, се вели во соопштението на женевските власти.

Околу 1.600 лица во карантин во Вауд и Женева се деца, а покрај учениците, тест треба да направат и родители, браќа и сестри.

Швајцарија идентификуваше неколку случаи на новиот сој на Ковид во пет кантони и воведе забрана за влез во земјата на патници кои доаѓаат од Јужна Африка.

AnimeHeaven - Watch HD Anime Online Free | AnimeHeaven.pro. AnimeHeaven is the best animes online website, where you can watch anime online completely free. No download, no surveys and only instant premium streaming of animes.

anime sites Suppose a Kid from the Last Dungeon Boonies moved to a starter town?

free anime Higehiro: After Being Rejected, I Shaved and Took in a High School Runaway

My Hero Academia Season 4

anime website Josee, the Tiger and the Fish

english dubbed anime The Seven Deadly Sins: Dragon's Judgement