Спорт

Олимпискиот го совлада светскиот првак, Франција преку Данска до полуфинале

Француските ракометари се вратија од „изгубена позиција“ и ја совладаа Данска за ново полуфинале на Европското првенство (30:29).

Данска беше сигурен полуфиналист, додека Франција мораше да победи и успеа, иако во еден момент имаше пет гола негатива.

Јакобсен одлучи на овој дуел да ги одмори најдобрите Микел Хансен и Матијас Гидсел, но тоа не се почувствува во играта и Данска беше подобар тим од самиот старт.

Данска имаше пет гола предност во 36-та минута (21-16), но потоа Франција предводена од фантастичниот Дика Мем направи серија и дојде до израмнување на три минути до крајот. Потоа се играше гол за гол, а „триколорите“ на крајот славеа со 30:29.

Данска во полуфиналето ќе ги одмери силите со Шпанија, додека Франција ќе игра против Шведска.

4 anime biz. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

4 anime biz 4Anime Seirei Gensouki: Spirit Chronicles

SK8 the Infinity (Dub) Episode 4

english anime 4Anime High School DxD

4Anime My Hero Academia Season 5 (Dub) Episode 19

4anime.biz 4Anime Black Clover (Dub)