October 22, 2021 09:27
Спорт

ОИ: Австралија ја декласира Аргентина за полуфинале на кошаркарскиот турнир

Кошаркарите на Австралија се последните полуфиналисти на Олимпискиот турнир во Токио, откако попладнево триумфираа над Аргентина со убедливи 97:59.

Аргентинците беа конкурентни само во првата четвртина, но Австралија во продолжението го подигна нивото на игра во одбраната и шутот од далечина, преземајќи ја целосно контролата врз резултатот. Австралија влезе во завршната четвртина со предност од 60:48 и со серија од 28:4 на крајот го декласираше аргентинскиот состав.

Овој натпревар ќе се памети по тоа што беше последен за легендарниотЛуис Скола кој повеќе нема да игра за репрезентацијата и репрезентативната кариера ја завршува на 41 година.

Селекцијата на Франција славеше над Италија со 75-84. Французите беа подобриот протиник на денешниот меч. Веќе во третата четвртина стигнаа до двоцифрена предност, одолеаја на налетот на Италијанците во последната четвртина и сосема заслужено поминаа во следната фаза каде за противник ќе ги имаат Лука Дончиќ и Словенија.

Австралија во полуфиналето, в четврток од 06:15 часот, ќе игра против САД, која со 81-95 ја победи Шпанија, од која од репрезентативниот дрес се простија браѓата Гасол.