January 21, 2020 00:50
Балкан

Од утре, забрана за пушење во затворено во Црна Гора, казна и дo 20.000 евра

Црногорскиот Закон за ограничувања на употребата на производи од тутун, според кој ќе се забрани пушење во затворен простор, влегува во сила во среда, и секој што ќе ги прекрши одредбите на законот, ризикува да плати казна до 20.000 евра.

Законот, со кој се забранува употреба на производи од тутун во јавни затворени простории, освен во казина, беше одобрен едногласно во парламентот на 31 јули, пренесува РТЦГ.

Со донесувањето на новиот Закон за ограничување на употребата на производи од тутун, Законот за такси ќе престане да важи и веќе нема да може да се плаќаат такси за да се овозможи пушење во некој дел од објектот.

Новиот закон не дозволува пушење во која било просторија или област каде се консумира храна и пијалак.

Нови вести

Тачи ја поздрави најавата за отворање авиолинија Приштина – Белград

Filip

Бугарската Влада се соочува со гласање за доверба следната недела

Filip

Русија модернизира шест белоруски воени авиони за извоз во Србија

Igor