Свет

Од полноќ Австрија е во целосен карантин

Австрискиот парламент вечерва усвои одлука за карантин, кој од полноќ стапува во сила во цела Австрија.

Народната партија на Австрија (ОВП) и Зелените, кои ја сочинуваат владата, и Социјалдемократската партија (СПО) гласаа за заклучувањето.

Партијата Неос го критикуваше заклучувањето веднаш по неговото објавување, сметајќи дека Владата постапила предоцна.

Партијата на слободата (ФПО) ги отфрла сите мерки за корона, што ги потврди и на демонстрациите во саботата, на кои ги повика граѓаните. Од полноќ, врз основа на оваа одлука, ќе се воведе целодневно ограничување на слободата на движење за сите граѓани.

Владата најави дека карантинот ќе трае 20 дена, односно до 12 декември, а бидејќи вакво ограничување на слободното движење може да се воведе најмногу за 10 дена, потребно е подоцна да се донесе одлука за продолжување.

Граѓаните од полноќ можат да излезат од дома само доколку треба да одат на работа или на училиште или да купат неопходни работи за живот, но и за ментално и физичко закрепнување.

Сите продавници, освен намирниците, аптеките и аптеките, ќе бидат затворени, вклучувајќи ресторани, хотели и културни и забавни објекти.

Обврската за носење маска FFP2 се воведува на сите јавни затворени простори, што важи и на работното место, каде се уште се применува таканареченото 3G правило, односно на работа можат да доаѓаат само вакцинирани, излечени или негативно тестирани вработени.

AnimeFreak - Watch Anime Online for Free. Subbed & Dubbed. AnimeFreak #1 Site to watch thousands of dubbed and subbed anime episodes including Dragon Ball Super, Attack on Titan, Naruto Shippuden, One Piece

Attack on Titan Season 3

watch anime online AnimeFreak The Rising of the Shield Hero (Dub)

AnimeFreak Jimihen!!: Jimiko wo Kaechau Jun Isei Kouyuu!!

watch anime AnimeFreak Attack on Titan Season 3 (Dub)

AnimeFreak My Hero Academia Season 3 (Dub)