October 23, 2021 01:19
Македонија

Од идната година и матични лекари ќе закажуваат прегледи за кои досега ингеренции имаа специјалистите

Министерот за здравство Венко Филипче денеска соопшти дека во јануари или февруари идната година во целот ќе се смени системот – и матичните лекари ќе можат да закажуваат пегледи за кои досега ингеренции имаа специјалистите.

Моделот, истакна Филипче, може да се воведе и сега, но тоа нема да биде трајно решение.

Министерот потврди дека не само сега, туку и за време на целиот изминат период додека трае пандемијата, стигнуваат поплаки од граѓаните околу неможноста за реализирање различни клинички прегледи.

-Разговаравме со директорот на радиологија каде што притисокот е најголем, но и  со дел од УО на Лекарската комора каде челнуваат матичните лекари. Начелно договоривме менување на моделот – не само специјалистите, туку и матичните лекари да закажуваат пегледи кои сега не можат да ги закажуваат. Целосно следната година ќе се смени сликата. Можеме и сега да интервенираме, но нема да биде трајно решение. Во јануари или февруали кога сите апарати ќе бидат инсталирани, тогаш моделот целосно ќе се воспостави, информира Филипче. 

Поврзани вести

Починаа седуммина, 411 нови случаи на КОВИД-19

Igor

Кекеновски контра анализата на Васко Ефтов: Мицкоски извиси за дополнителни 50-70.000 гласови на свое конто

Igor

Братучед на Ѓокиќ осомничен за тројното убиство, кај него биле пронајдени 43.000 евра

Igor

AnimeTV Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

KissAnime: W'z Special anime episode Full online free at https://kissanime.mx gogoanime kissanime

AniWatch: Mitchiri Neko anime episode 13 online free at https://aniwatch.pro watch anime

Watch anime online for free at AnimeDao god of highschool animedao

Molbiol: http://molbiol.ru/forums/index.php?showuser=1189414

Giveffect: https://www.giveffect.com/users/1026728-animefreak