January 24, 2022 20:51
Македонија

Од болницата „Пирогов” отпуштени двајца од повредените во автобуската несреќа

Двајца од граѓаните на Северна Македонија повредени во сообраќајката на автопатот „Струма” се отпуштени од софиската болница „Пирогов”. Како што јави дописникот на МИА од Софија, отпуштените пациенти се стабилни и во добра општа состојба. Се очекува тие да бидат преземени за натамошно набљудување во медицинските установи во Северна Македонија. Д-р Анастасија Викторова од Клиниката за изгореници и пластична хирургија при НУ болница Пирогов ги предаде пациентите на медицински екипи од Република Северна Македонија.

Другите четворица повредени во несреќата се во добра општа состојба. Седмиот пациент, кој претходно беше опериран на Клиниката за ортопедија и трауматологија, а подоцна и на Клиниката за неврохирургија, е во стабилна состојба, непроменета од вчера.

Според најавите, уште двајца од повредените патници ќе бидат отпуштени од болницата утре, двајца на 30 неомрви, а еден на 1 декември.

Несреќата се случи рано изутрината на 23 ноември на автопатот „Струма”. Загинаа 45 лица, а седуммина се повредени. Според бугарските истражители, жртвите починале од задушување откако автобусот се запалил, а најверојатна причина за несреќата е човечка грешка.

https://animedao1.com/. AnimeDao provides you a free anime streaming platform with little to no Ads for better viewing experience.

animedao Jimihen!!: Jimiko wo Kaechau Jun Isei Kouyuu!!

AnimeDao My Hero Academia Season 2 Episode 16

english dubbed anime Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

AnimeDao Higehiro: After Being Rejected, I Shaved and Took in a High School Runaway Episode 9

anime sites Attack on Titan Final Season (Dub)