October 26, 2020 06:56
Свет

Одлука за екстрадиција на Асанж на 4 јануари

Одлуката за екстрадиција на основачот на „Викиликс“, Џулијан Асанж, во САД ќе биде донесена на 4 јануари следната година. Тоа е одлучено во продолжението на судењето во лондонскиот суд, каде е завршено изнесувањето докази.

Како што пренесува британскиот портал „Експрешанстар“, Асанж ќе го помине Божик зад решетки во затворот Белмарш, каде што престојува веќе 16 месеци.

Сослушувањето пред лондонскиот суд траеше четири недели.

САД го бараат Асанж поради истекување на илјадници доверливи документи за воени злосторства на САД во Ирак, Авганистан и Гвантанамо.

За време на сослушувањето, одбраната на Асанж со десетина сведоци се обидела да ја одложи екстрадицијата во САД, каде што му се заканува доживотна казна затвор.