October 26, 2021 19:09
Свет

Одлуката на ЕМА за бустер дозата на вакцината на Фајзер е можна на почетокот на октомври

Европската агенција за лекови (ЕМА) до почетокот на октомври може да одлучи за евентуалната употреба на засилувачката (бустер)  доза на вакцината на Фајзер/БиоНТек, наведуваат британските медиуми пренесувајќи извор запознат со ова прашање.

Ова ќе биде прва одлука на регулаторот на ЕУ за дополнителна доза, додаде изворот откако американската администрација за храна и лекови вчера ја одобри третата доза на Фајзер за лица на возраст од 65 години и постари, лица изложени на ризик од сериозни болести и оние кои редовно се изложени на вирусот.

-Одлуката на ЕМА за третата доза на Фајзер се очекува на почетокот на октомври, рече изворот, но сакаше да остане анонимен поради чувствителноста на проблемот.

Фајзер одби да коментира, а БиоНТек не беше достапен за коментар.

Регулаторот на ЕУ на 6 септември соопшти дека почна со евалуација на податоците на Фајзер и БиоНТек за засилувачката доза што ќе им се даде на луѓето на возраст над 16 години, шест месеци по добивањето на втората доза.

Модерна, исто така, наскоро до ЕМА треба да ги достави потребните податоци за засилувачката доза, се наведува во документот на ЕУ.

Во мислењето издадено на почетокот на септември и реиздадено од ЕМА, Европскиот центар за превенција и контрола на болести (ECDC) наведува дека нема итна потреба од зголемена доза од целосно вакцинирани лица во општата популација.  Но, тие забележуваат дека треба да се земат предвид дополнителни дози на вакцината за луѓе со ослабен имунолошки систем.

Многу членки на ЕУ веќе одлучија да користат засилувачки дози и покрај правните ризици, бидејќи ЕМА се уште нема донесено формална одлука.

Zenryoku Usagi (https://wcostream.cc/m/NQqD) Episode 52

4Anime: Lupin III: Green vs. Red anime episode Full online free at https://4anime.biz hunter x hunter 4anime

Spirited Away Episode Full

GoGoAnime Watch anime online, English anime online HD

Animefreakws edublogs: https://animefreakws.edublogs.org/

Metal-archives: https://www.metal-archives.com/users/gogoanimelol