September 24, 2021 15:56
Македонија

Објавено видео од пожарот во болницата во Тетово- пациенти бегаат преку прозор, огнот се шири со голема брзина

Видео од надзорните камери од објект во близина на модуларната ковид – болница во Тетово која завчера целосно изгоре го покажува сиот ужас на трагедијата.

На видеото може да се види за колку кратко време пожарот се разгорува и го зафаќа целиот објект. Пациенти бегаат преку прозор, додека други лица им помагаат од надвор.

Во пожарот загинаа 14 лица, а според најновите информации од Јавното обвинителство, две од нив биле роднини на пациентите, односно сопруга на пациент и ќерка на пациентка. Истрагата за пожарот е во тек, а во неа ќе се вклучат и ексерти од Германија.

Сите 12 пациенти кои успеаја да се извлечат се во релативно добра здравствена состојба, немаат никакви проблеми.

-Лицата кои починаа имаа изгореници од прв степен и нивните тела ги пративме на судска медицина за да може да се изврши индентификација, рече утрово координаторот на ковид центарот во Тетово, Гзим Нуредини.

Докторот објасни дека пожарот треле само три минути.

-Пожарот траел од три до 5 минути, за тоа време спасени се само 12 пацинети, вели Нуредини.

Поврзани вести

18 починати и 525 нови случаи на Ковид-19

Igor

Македонски полицајци фатени со марихуана во Црна Гора, ја заборавиле во запленет автомобил

Igor

Нови 526 случаи на Ковид-19 и 28 починати

Igor

AnimeFLV: Ghost in the Shell 2: Innocence anime episode Full online free at https://animeflv.uk anime online

AnimeTV: All Purpose Cultural Cat Girl Nuku Nuku TV anime episode 12 online free at https://animetv.cc anime tv list

Watch Yu Yu Hakusho: Ghost Files Episode 112

WCOStream: Nanocore 2nd Season anime episode 10 online free at https://wcostream.cc ben 10 alien force wcostream

Animefreakws mystrikingly: https://animefreakws.mystrikingly.com/

Subrion: https://subrion.org/members/info/gogoanimelol/