Uncategorized

Обилни снежни врнежи во Турција – возилата се заглавени во снег, сите летови се прекинати

Суспензијата на летовите од аеродромот во Истанбул денеска беше продолжена поради обилните снежни врнежи, додека зимските временски услови го блокираа сообраќајот низ градот во кој живеат околу 16 милиони луѓе.

Турските власти денеска прогласија административно отсуство за сите вработени во јавните институции со цел да се намали мобилноста, пренесува Танјуг.

Гувернерот на Истанбул Али Јерликаја напиша на Твитер дека приватни возила нема да бидат дозволени на патиштата до 10:00 часот по Гринич, додека екипите за итни случаи продолжуваат да ги чистат патиштата.

На снимката што ја сподели гувернерот се гледаат камиони и автомобили заглавени во снегот.

Турската авиокомпанија „Туркиш ерлајнс“ вчера објави дека ги откажала сите летови од аеродромот до Истанбул бидејќи аеродромот бил затворен.

Снежното невреме им предизвика голема главоболка на 16 милиони жители на најголемиот град во Турција, каде автомобили се судрија еден во друг, лизгајќи се по стрмна улица покриена со снег и автопати кои се претворија во паркинзи, пишува Ал Џезира.

Канцеларијата на гувернерот на Истанбул ги предупреди возачите дека нема да можат да влезат во градот од Тракија, регион кој се протега низ европскиот дел на Турција до нејзината западна граница со Бугарија и Грција.

Трговските центри беа затворени рано, услугите за испорака на храна беа затворени, а култните градски пекари стоеја празни бидејќи добавувачите не можеа да го пробијат снегот.

Сообраќајните службеници, исто така, ги затворија главните патишта низ големи делови од централна и југоисточна Турција, планински регион погоден од снежно невреме за прв пат минатата недела.

Некои Турци се израдуваа на снегот, па некои улици во Истанбул беа претворени во еден вид скијачки патеки.

https://animeheaven1.com/. AnimeHeaven is the best animes online website, where you can watch anime online completely free. No download, no surveys and only instant premium streaming of animes.

Tokyo Revengers (Dub) Episode 20

Black Clover

anime streaming AnimeHeaven Naruto (Dub)

That Time I Got Reincarnated as a Slime

dubbed anime Mieruko-chan