January 16, 2019 01:13
Македонија

Обилни врнежи од снег во западниот дел на земјава

Времето е променливо облачно и претежно тивко, во западните делови на земјава има локални врнежи од снег. Наместа дува слаб ветер со променлив правец.

Под влијание на влажен и студен бран ќе има нови пообилни врнежи од снег, особено во западните делови. Насекаде ќе се формира нова снежна покривка од 10 до 30 см, а на планините позначителна, над 50 см. Заради ниските температури ќе има појава на голомразица.
Дневната температура ќе достигне од -3 до 2 степена.

Во Скопје, ќе има повремени врнежи од снег, особено попладне. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од југоисточен правец. Максимална температура до -1 степен.

И утре ќе има врнежи од снег, повторно повеќе во западните делови и снежната покривка дополнително ќе се зголеми. Потоа следува период на стабилно и суво време со ниски утрински температури, а дневните ќе бидат во благо покачување.

Related posts

Обезбедени 98 милиони денари за намалување на аерозагадувањето

Igor

Заев: Со Договорот со Грција е затворено и последното прашање на патот кон ЕУ и НАТО

24news

(Видео+фото) Министерот Спасовски ги посети кандидатите за припадници на Единицата за специјални задачи

24news