October 17, 2021 13:12
Свет

Обид за државен удар во Судан

Во Судан денеска имало обид за државен удар за кој сè уште има многу неодговорени прашања, меѓу кои и кој стoi зад обидот за пуч.

Ситуацијата во сега е Судан под контрола и оние што биле вмешани во обидот за државен удар се уапсени, а истрагата е во тек, јави суданската новинска агенција преку Твитер, повикувајќи се на овластен извор во Советот на министри.

Член на владејачкиот совет на земјата изјавил дека суданските власти спречиле неуспешен обид за државен удар.

Судан е на кревок пат кон демократска власт откако армијата го собори долгогодишниот претседател Омар ал Башир во април 2019 година, по четиримесечни масовни протести.

Animepahe: Sengoku Basara Two: Ryuko, Itadaki no Chikai! Atsuki Mirai e Kakeru Tamashii!! anime episode Full online free at https://animepahe.cc dubbed anime

Legend of the Dragon Kings Episode 12

Aniwatch - Free Anime Streaming Online - Aniwatch Official

AnimeKisa Watch english anime Online in HD for FREE

Amara: https://amara.org/vi/profiles/profile/34NsSnC0ZpmpuEEJkVaqYlfrvCTv6WsO7p007tQvrtE/

Sqlservercentral: https://www.sqlservercentral.com/forums/user/animeflixnl