September 25, 2021 05:55
Балкан

Обвинителството на БиХ формира предмети во случаи на негирање геноцид

Обвинителството на Босна и Херцеговина веќе формираше предмети во случаи на негирање геноцид, врз основа на пријави од неколку граѓани, потврди за Радио Слободна Европа (РСЕ) Борис Грубешиќ, портпарол на Обвинителството на БиХ.

– Откако високиот претставник ја објави одлуката во петокот, во наредните денови веќе почнавме да добиваме пријави од неколку граѓани, така што некои предмети се веќе формирани, истакна Грубешиќ.

Во Босна и Херцеговина од денеска е забрането негирање на геноцид и други воени злосторства, како и глорифицирање на воени злосторници.

Измените на Кривичниот законик на БиХ, наметнати од Високиот претставник во заминување, Валентин Инцко, вчера беа официјално објавени во Службениот весник на БиХ.

За оние што ќе го прекршат Законот е предвидена затворска казна во траење од три месеци до пет години.

Black Jack: Karte NG Extras Episode Full

Website https://animekisa.in: Watch Gatchaman Crowds: Embrace animekisa Episode Full animekisa

AniWatch: Nausicaä of the Valley of the Wind anime episode Full online free at https://aniwatch.pro watch anime online

Ariel Deluxe (https://animedao.nl/m/Y943) Episode 2

Coub: https://coub.com/animefreakws

Starity: https://starity.hu/profil/293399-animeflixnl/