January 16, 2019 00:55
Свет

Обвинет поранешен командант на Гвантанамо

Поранешниот командант на базата на Гвантанамо, капетан Џон Нетлтон, е обвинет за попречување на истрагата и други прекршоци поврзани со смртта на цивил, кој работел во базата на 2015 година.

Нетлтон, исто така, е обвинет за прикривање на докази поврзани со смртта на Кристофер Тар, чие тело беше пронајдено во морето, недалеку од американската база во Куба.

Во обвинението се наведува дека Нелтон ги прикривал информациите оти тој бил во врска со сопругата на Тер и дека двајцата се истепале ноќта кога исчезнал Тар.

Капетан беше уапсен денеска во Флорида.

Неговиот адвокат рече дека не го видел обвинението и одби да го коментира случајот.

Нетлтон командувал со поморска база во Гвантанамо, но не и со затворот за осомничени терористи.

Related posts

Британски обложувачници: 100 отсто сигурна победата на Тереза Меј

Filip

Италија ги демантираше Израел и ОН: Нема никаков договор за прифаќање на мигранти

24info

Израел ги заострува условите во затворите за Палестинците

Igor