Свет

Нуклеарка во ОАЕ ќе произведува 85 отсто чиста енергија до 2025 година

Корпорацијата за нуклеарна енергија на Емиратите (ENEC) денеска објави дека до 2025 година ќе произведува 85 отсто од чистата електрична енергија во Абу Даби.

Нуклеарната централа Бараках има потенцијал да произведува еден милион тони водород годишно, изјави Мохамед Ибрахимал-Хамади, извршен директор на ENEC.

„Ова гориво со ниска содржина на јаглерод е од суштинско значење за транзицијата кон свет со нето нула емисија на CO2″, рече тој на конференцијата за енергија.

Електраната во Абу Даби, главниот град на Обединетите Арапски Емирати, е првата нуклеарна централа во арапскиот свет и е дел од напорите на таа земја-производителка на нафта од Персискиот залив да го диверзифицира својот енергетски микс.

GogoAnime | Watch Anime Online - Gogo Anime Real. GogoAnime.be - The best website to watch anime for free thousands of anime episodes. Watch anime online in English at GoGoAnime. Subbed, Dubbed, No ADs.

gogoanime1 My Hero Academia Season 5 (Dub)

DARLING in the FRANXX (Dub) Episode 15

gogo anime tv Pokémon Journeys: The Series

gogoanime1 GoGoAnime My Hero Academia Season 3

watch anime free Naruto (Uncropped) (Dub)

tải go88