November 30, 2021 10:48
Спорт

Нордиските земји против двегодишен Мундијал во фудбал

Шест фудбалски федерации од северот на Европа изразија противење на намерата на ФИФА на секои две години да организира Светско првенство во фудбал, порачувајќи и оти „со таква радикална одлука не треба да избрзува”.

Претставниците на нордиските фудбалски федерации истакнаа дека евентуална таква одлука на ФИФА би го „уништила” постојниот систем на натпреварувања, би го направила Европското првенство „застарено” и би ги маргинализирано женските натпреварувања.

– Тој предлог може во основа да го оневозможи продолжувањето на нашиот актуелен модел на национални лиги и натпреварите на репрезентациите, се наведува во соопштението од состанокот во Копенхаген.

Противењето на нордиските земји не е изненадување, бидејќи многу влијателни личности од овој регион се во врвот на УЕФА, која претходно се закани со бојкот во случај на двегодишен Мундијал.

Website https://twistmoe.net: Watch In This Corner of the World twistmoe Episode Full anime streaming

ANIMEFLIX Watch anime online, English anime online HD

AnimeBee: Paris no Isabel anime episode 13 online free at https://animebee.to anime

Website https://gogoanime.be: Watch Denshin Mamotte Shugogetten gogoanime Episode 8 gleipnir gogoanime

Watch Shouji Li de Huanxiong Xiaozhen Episode 20