Спорт

Норвешка првпат по 24 години ја победи Шпанија!

Норвешка ја прекина низата од 17 победи едноподруго на шпанската ракометна репрезентација, победувајќи ги 27:23 (14:11) за да си ги зголемат шансите за полуфинале на Европското првенство во Унгарија и Словачка.

Ова исто така е прва победа на Норвешка над Шпанија во последните 24 години, серија во која имаа 11 порази едноподруго од „фуријата“. Последен пат Норвежаните славеле над фаворитот во 1998 година.

Себастијан Бартолд заврши со шест постигнати гола, Магнус Гулеруд постигна четири, додека за Шпанија ветеранот Хорхе Македа имаше шест гола.

Пред последното коло во групата, Норвешка, Шпанија и Шведска имаат по 6 поени, а само првите две места носат во полуфинале, за кое најверојатно ќе одлучува меѓусебниот дуел помеѓу Норвешка и Шведска, додека Шпанците играат со веќе отпишаните Полјаци.

https://animeheaven1.com/. AnimeHeaven is the best animes online website, where you can watch anime online completely free. No download, no surveys and only instant premium streaming of animes.

AnimeHeaven Dragon Ball Super (Dub)

anime heaven au Bleach (Dub)

Boruto: Naruto Next Generations

AnimeHeaven Boruto: Naruto Next Generations (Dub) Episode 150

How NOT to Summon a Demon Lord Ω Episode 7