Спорт

Норвешка во драма го победи Исланд и обезбеди пласман на СП

Норвешка со 34:33 по продолжение успеа да го совлада упорниот Исланд за да си го обезбеди петтото место на Европското првенство во Унгарија и Словачка и така да обезбеди директен пласман на следното Светско првенство.

Норвешка имаше предност од четири гола (16:12) на полувремето, но Исланѓаните успеаја да се вратат и да ја направат завршницата особено интересна. Натпреварот отиде во продолженија при резултат 27:27 кога Норвешка имаше напад, но ја загуби топката, а Елвар Јонсон упати удар до празниот гол, но не беше прецизен. Во продолжението, пак, беше израмнето 33:33 кога Харалд Реинкинд од далечина упати удар, кој заврши во исландската мрежа и кој беше признаен по прегледувањето на снимките.

Следниот ракометен мундијал се одржува во Полска и Шведска, кои се квалификувани како домаќини, а директен пласман има и полуфиналистот и актуелен шампион Данска, така што Норвежаните со петтото место изборија место меѓу елитата, а на Исланѓаните им преостанува да се борат преку квалификациите.

anime to watch. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

4Anime Demon Slayer -Kimetsu no Yaiba- The Movie: Mugen Train Episode Full

4Anime DARLING in the FRANXX

4Anime Fairy Tail (Dub) Episode 168

4Anime Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba

Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Entertainment District Arc Episode 3