Свет

Нов црн рекорд во Индија, Мумбај се подготвува за затворање

Индија денеска достигна рекорден број на новозаразени со коронавирусот, по што градот Мумбај се подготвува за целосно затворање од вечерва на полноќ.

И покрај тоа, стотици илјади аџии сè уште се собираат на верски фестивал во северниот дел на земјата.

Индија пријави 184.372 случаи на зараза со коронавирусот во последните 24 часа, покажуваат податоците на Министерството за здравство.

Вкупниот број на заразени во земјата изнесува близу 14 милиони, а досега починале 172.085 лица.

Од април годинава, Индија е една од земјите кои се најпогодени од пандемијата на коронавирусот. Властите ги обвинуваат луѓето за непочитувањето на мерките и физичкото растојанија, во населението од 1,39 милијарди луѓе.

Во Индија и приватните болници се преполни и одбиваат пациенти. Со тоа се врши уште поголем притисок врз државните болници.

AnimeHeaven animeheaven black clover: Dr. Stone: Stone Wars Episode 11

ANIMEFLIX animeflix my hero academia movie: Dr. Stone Episode 24