November 27, 2021 04:08
Македонија

Нов скандал со парцели, Димитриевски купил 9.000 метри квадартни, институциите да истражат

Изјава за медиуми на Лидија Тасевска, пратеничка на СДСМ

„Максим Димитриевски кандидатот за градоначалник на Куманово додека ја извршува функцијата градоначалник се стекнал со илјадници квадратни метри државно земјиште. Општина Куманово извршила продажба на над 26 хектари атрактивно државно неизградено земјиште на локацијата „Живкова карпа”. Документи од катастарот за недвижнини покажуваат дека Максим Димитриевски купил 9.961 метар квадратен во местото „Црвенки”, државно неизградено земјиште.

Продажбата на ова земјиште по цена од едно евро по метар квадратен ја извршила Општина Куманово, што значи градоначалникот Димитриевски продава, градоначалникот Димитриевски купува државно земјиште. Покрај Димитриевски парцела од иста квадратура на оваа локација купил и Бојан Јордановски, син на вработена во општината и директорот на основното училиште „Толи Зордумис”.

Но тука сомневањата за злоупотреби не завршуваат. Деталниот урбанистички план за оваа локација предвидува урбанизација и нова викенд населба. Па така, земјиштето купено по едно евро за квадрат по урбанизацијата и по делењето на помали парцели, за некое време може да вреди и 50 евра за метар квадратен. Односно за вложени 10.000 евра, да се заработат и 500.000 евра.Премногу детали укажуваат дека купувањето на државно земјиште од страна на Димитриевски не е случајно. Затоа ги повикуваме надлежните институции да покренат соодветна постапка и да го истражат овој случај.

Секојдневно јавноста го гледа вистинското лице на Максим Димитриевски кој лажно се претставува како социјалдемократ. Кумановци не може никој да ги излаже и затоа во недела повторно ќе го одберат „Најдоброто” и ќе гласаат за број 12 за кандидатот за градоначалник Оливер Илиевски.

Куманово останува бастионот на СДСМ.

Website https://animebee.to: Watch Saiyuki Requiem animebee Episode 1-a dubbed anime

Sekirei (Dub) Episode 12

https://animekisa.in anime sites

ANIMEFLIX: The Relative Worlds anime episode 2 online free at https://animeflix.nl animeflix hunter hunter

Website https://animetv.cc: Watch Keishichou Tokumubu Tokushu Kyouakuhan Taisakushitsu Dainanaka: Tokunana Recap animetv Episode Full stream anime tv