September 24, 2021 08:59
Свет

Нов рекорд во САД: За една недела 430 убиени и над 1.000 повредени при оружени напади

Во САД е регистриран нов неделен максимум на инциденти со огнено оружје – во периодот од 17 до 23 јули имало 915 случаи, 430 лица загинале и 1.007 биле повредени, јави Ен-Би-Си и организацијата Gun Violence Archive.

Статистичките податоци покажуваат драстично зголемување на тој вид инциденти во последниве години. Во 2020 година, 43.000 Американци загинаа од огнострелни рани. Оваа година, бројот на загинати достигна 23.000 од јануари, повеќе од 800 лица на возраст под 18 години.

Американскиот претседател Џо Бајден предложи голем број прогресивни мерки за намалување на најсериозните пропусти во правниот статус на набавка и носење оружје, но се уште нема напредок во таа насока.

AniWatch: Hozuki's Coolheadedness anime episode 13 online free at https://aniwatch.pro dubbed anime

ANIMEFLIX Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

Animepahe: Kuma Kuma Kuma Bear anime episode 12 online free at https://animepahe.cc english anime

Arifureta: From Commonplace to World's Strongest Episode 2

App roll20: https://app.roll20.net/users/9256412/animefreak

Tawk: https://tawk.to/animeflixnl