Свет

Нов конфликт меѓу Киргистан и Таџикистан-шестмина повредени

Најмалку шест лица се повредени денеска кога киргистанските и таџикистанските граничари размениле оган поради судирите за блокиран пат, јавија локалните медиуми.

Границата меѓу двете земји, каде се наоѓаат руските воени бази и кои се тесно поврзани со Москва, е слабо демаркирана, објави Ројтерс.

Киргистанските власти соопштија дека граѓаните на Таџикистан го блокирале патот меѓу центарот на провинцијата Баткен и киргистанското село Исфан.

Граничарите од двете страни успеале да го деблокираат патот, но потоа бил разменет оган.

Киргистанските власти изјавија дека таџикистанските граничари истрелале минофрлачи, пренесе АП.

Таџикистанските власти не дадоа никакви најави за конфликтот, но руската агенција Спутник на таџикистански извести дека шестмина Таџикистанци се ранети.

Границата меѓу Таџикистан и Киргистан е често место на конфликти, а во 2021 година, 55 луѓе загинаа во судирите што избија во близина на границата во спор за правата на водата и поставувањето на камери за надзор.

https://animedao1.com/. AnimeDao provides you a free anime streaming platform with little to no Ads for better viewing experience.

sites to watch anime Attack on Titan Final Season

stream anime online JoJo's Bizarre Adventure: Golden Wind (Dub)

Black Clover (Dub)

Kiss x Sis (TV)

Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Entertainment District Arc Episode 1

tải go88