June 28, 2022 13:58
Свет

Нов Зеланд испраќа војници во Велика Британија за да обучуваат украински војници

Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн изјави дека нејзината земја ќе распореди дополнителни 30 одбранбени сили во Велика Британија за да помогнат во обуката на нивните украински колеги.

Ардерн рече дека војниците ќе помогнат во обуката на украинските вооружени сили како да ракуваат со полесен пиштол L119 105 мм.

– Ние бевме јасни за време на рускиот напад врз Украина, дека таков бесрамен напад врз невини животи и суверенитетот на друга земја е погрешен, а нашиот одговор не само што опфати осуда на Русија, туку и практична поддршка за Украина, рече Ардерн.

Според неа, војниц те ќе бидат стационирани во Велика Британија до крајот на јули и ќе обучуваат 230 Украинци.

– Од нашиот тим за обука беше побарано да помогне во обуката на припадниците на вооружените сили на Украина за користење на вооружениот систем до крајот на јули, додаде таа.

– Оваа нова поддршка доаѓа како додаток на големата помош што веќе и ја пруживме на Украина, која опфаќа воени, хуманитарни, правни и други аспекти на конфликтот. Ние ќе продолжиме да ја следиме ситуацијата и ќе работиме заедно со нашите партнери за да се осигураме дека ќе продолжиме да даваме значаен и ефективен придонес, рече Ардерн.

go88 đăng nhập bằng facebook Go88 - Huyền Thoại Nỗ Hũ Siêu To anh tài xỉu go88

Sunwin - Top 1 game bài đổi thưởng uy tín - Link vào SUN WIN download sunwin apk sunwin bị bắt