December 10, 2022 00:42
Македонија

Нови 75 Ковид позитивни, нема починати

Нови 75 случаи на КОВИД-19 од 887 направени тестови се регистрирани во последните 24 часа. Од вкупниот број новозаразени,  21 се реинфекција, информира Министерството за здравство.
Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, 38 од новите случаи  се од Скопје, Куманово – осум, Велес – шест, Кавадарци – четири, Охрид, Кичево и Гевгелија имаат по три нови случаи, Битола, Прилеп и Штип по два и по еден новозаразен е регистриран во Неготино, Радовиш, Крива Паланка и Берово.
Регистрирани сe 99 оздравени пациенти: Скопје – 54, Кавадарци и Прилеп по седум, Куманово – шест, Охрид – пет, Велес и Тетово по три, Штип, Гостивар, Кочани и Кратово по двајца оздравени и по еден во Гевгелија, Битола, Неготино, Крива Паланка, Берово и Богданци.
Во текот на изминатите 24 часа  нема починати лица, а исто така не се регистрирани во Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од „Мој термин”.

Вкупниот број на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата е  342 323од направени 2 163 701 тестирања. Оздравени се  332 150 пациенти, починале 9524, а активни случаи има  649.

Епидемиолошки анализи на вкупен број заболени и на активни случаи по градови:
Скопје         161 037, Активни   349
Куманово    18 186, Активни    29
Битола      17 898, Активни    50
Прилеп      15 460, Активни    38
Тетово      14 445, Активни    6
Кавадарци   12 063, Активни    27
Велес               10 780, Активни    20
Охрид            10 296, Активни    19
Гостивар    10 273, Активни    2
Струмица    8774, Активни     8
Штип             8740, Активни     21
Кичево      6067, Активни     6
Кочани      5545, Активни     5
Струга      5173, Активни     2
Гевгелија    4873, Активни     8
Неготино    4132, Активни     5
Ресен            3023, Активни     15
Радовиш     2833, Активни     7
Свети Николе      2793, Активни     0
Крива Паланка     2659, Активни     5
Делчево     2182, Активни     9
Берово      1872, Активни     2
Дебар           1812, Активни     1
Валандово   1600, Активни     1
Виница      1477, Активни     0
Пробиштип   1299, Активни     0
Кратово     1119, Активни     3
Богданци    1100, Активни     0
Крушево     1037, Активни     7
Демир Хисар 927, Активни      2
Македонски Брод   798, Активни      2
Демир Капија      628, Активни      0
Македонска Каменица     534, Активни      0
Пехчево     518, Активни      0
Дојран      370, Активни      0

Поврзани вести

Хрватска го исфрли и Бразил во пенал – рулетот

Dragan Nikolovski

Дизелот поевтинува за 5 денари, ЕУРОСУПЕР БС-98 за 4 денари

Igor

Во Здравствен дом Вевчани вработувани надрилекари- со лажни или без лиценци од Лекрската комора

Igor