October 23, 2021 00:18
Македонија

Нови 74 случаи со Ковид-19, двајца починати

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени 4.582 тестирања, а регистрирани се 74 нови случаи со Ковид-19: Скопје – 16, Тетово – 15, Куманово – 8, Гостивар – 7, Битола – 6, Кичево – 5, Дебар – 4, Струмица – 3, Прилеп, Штип  и Свети Николе – по 2, Охрид, Гевгелија , Радовиш и Берово – по 1. Регистрирани с17 оздравени пациенти од: Скопје – 8, Тетово – 5, Куманово – 2, Кичево и Кавадарци – по 1. Регистрирани се двајца починати пациенти од кои еден од Скопје и еден од Кичево, на возраст од над 60 години. Починати се во болнички услови, соопшти Министерството за здравство. 

Направени се 4.582 тестови преку: ИЈЗ-103, ЦЈЗ Скопје-43, ЦЈЗ Битола-83, ЦЈЗ Прилеп-38, ЦЈЗ Тетово–30, ЦЈЗ Куманово–30, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-7, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија 0, ГОБ 8-ми Септември-10, Институт за микробиологија–23, Жан Митрев (Филип Втори)-55, Авицена-350, Биотек-180, Систина-84, лабораторија Лаор-363, Синлаб-24, Ремедика-13, Плодност–30, Генеа–23, Никоб лаб-1.049, ВФВ Медикал-53, Ели Медика-4, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)  вкупно 1.987.  

Досега во земјата се направени вкупно 971.395 тестирања на Ковид-19. 

Вкупниот број Ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 156.299 бројот на оздравени пациенти е 150.350, на починати е 5.493, а на активни случаи изнесува 456.  

Според епидемиолошките анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови 

Заболени (вкупно) 

Активни случаи (вкупно) 

Скопје 

68874 

146 

Куманово 

8936 

52 

Прилеп 

8340 

12 

Тетово 

7426 

116 

Битола 

6327 

17 

Велес 

5479 

5 

Гостивар 

5219 

30 

Кавадарци 

5157 

1 

Охрид 

5027 

8 

Штип 

4966 

5 

Струмица 

4137 

11 

Струга 

2986 

5 

Кочани 

2799 

6 

Кичево 

2614 

13 

Гевгелија 

2197 

2 

Неготино 

2184 

0 

Свети Николе 

1528 

3 

Ресен 

1234 

0 

Крива Паланка 

1227 

0 

Радовиш 

1164 

3 

Берово 

1033 

1 

Делчево 

974 

1 

Дебар 

959 

15 

Виница 

886 

0 

Пробиштип 

789 

0 

Валандово 

671 

4 

Богданци 

494 

0 

Крушево 

490 

0 

Демир Хисар 

400 

0 

Демир Капија 

396 

0 

Кратово 

377 

0 

Македонски Брод 

359 

0 

Пехчево 

269 

0 

Македонска Каменица 

249 

0 

Дојран 

132 

0 

Вкупно 

156299 

456 

 

 

Website https://4anime.biz: Watch High School DxD (Dub) 4anime Episode 12 persona 4 animation crunchyroll

AnimeKisa: Valkyria Chronicles anime episode 26 online free at https://animekisa.in anime stream

Mobile Suit Gundam: The 08th MS Team - A Battle with the Third Dimension Episode Full

Appleseed (Movie) (https://animetv.cc/m/KW2y) Episode Full

Hikingproject: https://www.hikingproject.com/user/201168050/gogoanime-lol

Muckrack: https://muckrack.com/gogoanimebe