December 1, 2021 10:37
Македонија

Нови 617 случаи на Ковид 19, починаа 32 лица

Во последните 24 часа од направени 4.621 тестирање регистрирани се 617 нови КОВИД случаи, оздравени се 450 пациенти, а починале 32 лица, соопшти вечерва Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје.
Од новите случаи на Ковид-19 најмногу се во Скопје – 314, по што следат Куманово – 47, Струмица – 29, Штип – 26, Кавадарци и Кичево – по 19, Охрид – 18, Велес, Свети Николе и Радовиш – по 14, Ресен – 13, Гостивар и Кочани – по 12, Тетово и Битола – по 10, Прилеп и Струга – по 8, Крива Паланка – 6, Берово – 5, Пробиштип – 4, Кратово – 3, Гевгелија, Неготино, Делчево, Виница и Македонски Брод – по 2, Дебар и Демир Хисар – по 1.
Регистрираните 450 оздравени пациенти се од Скопје – 250, Куманово – 24, Гостивар и Прилеп – по 23, Тетово – 16, Велес – 15, Битола – 14, Кичево – 13, Струмица – 12, Свети Николе – 11, Штип  – 10, Македонски Брод – 8, Кавадарци – 5, Неготино – 4, Кочани Кратово и Гевгелија – по 3, Ресен, Берово, Пробиштип и Богданци – по 2, Охрид, Радовиш, Крива Паланка, Дебар и Крушево – по 1.
Десет од починатите лица се од Скопје (83г, 75г, 74г, 73г, 71г, 69г, 69г, 64г, 63г и 55г), четири од Струмица (82г, 70г, 59г и 58г), три од Гостивар (74г, 64г и 53г), по две починати лица има од Куманово (66г и 52г) и Тетово (81г и 78г), а по едно починато лице од Прилеп (83г), Кичево (41г), Македонски Брод (40г), Кавадарци (71г), Гевгелија (68г), Пробиштип (63г), Богданци (49г), Охрид (80г), Дебар (61г), Струга (86г) и Валандово (81г). Дваесет и девет лица се починати во болнички услови, а три во домашни услови.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 184 893, бројката на оздравени пациенти е 165 527, на починати е 6 339, а бројот на активни случаи изнесува 13.027.
Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 80036, Активни 5788
Куманово 10861, Активни 903
Тетово 10681, Активни 1082
Прилеп 8843, Активни 270
Гостивар 7897, Активни 614
Битола 6887, Активни 261
Велес 5965, Активни 251
Охрид 5741, Активни 617
Кавадарци 5667, Активни 191
Струмица 5527, Активни 506
Штип 5487, Активни 222
Кичево 3836, Активни 492
Струга 3736, Активни 647
Кочани 3093, Активни 118
Гевгелија 2336, Активни 65
Неготино 2282, Активни 37
Свети Николе 1800, Активни 114
Ресен 1486, Активни 113
Радовиш 1446, Активни 111
Дебар 1434, Активни 170
Крива Паланка 1333, Активни 55
Берово 1187, Активни 52
Делчево 1098, Активни 62
Виница 994, Активни 43
Пробиштип 883, Активни 46
Валандово 772, Активни 31
Богданци 540, Активни 20
Крушево 518, Активни 15
Кратово 512, Активни 55
Македонски Брод 456, Активни 29
Демир Хисар 420, Активни 12
Демир Капија 406, Активни 4
Пехчево 308, Активни 10
Македонска Каменица 286, Активни 17
Дојран 139, Активни 4.

Magical Girl Lyrical Nanoha Reflection Episode Full

Watch Romantica Clock Episode 3

A.LI.CE (https://wcostream.cc/m/79Mz) Episode Full

Watch Toshi wo Totta Wani Episode Full

Threadless: https://www.threadless.com/@gogoanimebe/activity

Free-ebooks: https://www.free-ebooks.net/profile/1314594/gogoanimelol