October 26, 2021 12:53
Македонија

Нови 526 случаи на Ковид-19 и 28 починати

Денеска се регистрирани 526 нови случаи на КОВИД-19, од направени 3.632. Најмногу новозаболени има во Скопје – 245, потоа Куманово – 43, Велес – 22, Прилеп и Охрид – по 19, Штип – 18, Кавадарци – 17, Струмица – 16, Крива Паланка – 15, Битола – 12, Тетово – 11, Гостивар и Кочани – по 10, Кичево и Гевгелија – по 9, Свети Николе – 8, Виница и Валандово – по 6, Струга и Ресен – по 5, Кратово – 4, Радовиш, Берово и Пробиштип – по 3, Делчево и Демир Хисар – по 2, Неготино, Дебар, Демир Капија и Македонска Каменица – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа починале 14 лица од кои најмладиот има 42 години а најстариот 83. Деветмина од починатите лица се од Скопје, две починати лица има од Куманово и по едно починато лице од Велес, Кратово и Кичево. Сите се починати во болнички услови.

Дополнително, согласно Регистерот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, пријавени се уште 14 лица, со датум на смрт во период од 02.09 до 17.09. Од нив 4 се од Скопје, 2 од Струмица и по едно починато лице од Берово, Кочани, Гостивар, Радовиш, Куманово, Тетово, Охрид и Гевгелија. Починатите се на возраст од 37-92 години, од кои 7 лица починале во болнички услови, додека останатите 7 лица се починати во домашни услови.

Институтот за јавно здравје соопштува дека денеска се регистрирани и 830 оздравени пациенти.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 188.635 бројката на оздравени пациенти е 169.946, на починати е 6.539, а бројот на активни случаи изнесува 12.150.

Website https://animeflv.uk: Watch Bagel Girl animeflv Episode 15 animes online

KissAnime: One Piece: Defeat the Pirate Ganzack! anime episode Full online free at https://kissanime.mx boruto kissanime

https://animebee.to english anime

Website https://animepahe.cc: Watch Usagi to Kame animepahe Episode 1 english anime

Flickr: https://www.flickr.com/people/[email protected]/

Slideserve: https://www.slideserve.com/kissanimemx