October 19, 2021 05:26
Македонија

Нови 36 случаи на Ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3.569 тестирања, а регистрирани се 36 нови случаи на Ковид-19 од кои во Куманово – 15, Скопје – 7, Тетово – 6, Гостивар – 2 и по еден во Прилеп, Велес, Штип, Струмица, Кочани и Кичево.

Регистрирани сe и 12 оздравени пациенти од Тетово – 5, Скопје – 4, Битола – 2 и еден од Свети Николе.

Во изминатото деноноќие не се регистрирани починати пациенти.

Направените 3.569 тестови се преку: ИЈЗ-78, ЦЈЗ Скопје-41, ЦЈЗ Битола-47, ЦЈЗ Прилеп-42, ЦЈЗ Тетово–23, ЦЈЗ Куманово–40, Судска медицина-2, УК Пулмологија со алергологија 1, ГОБ 8-ми Септември-5, Институт за микробиологија–21, Жан Митрев (Филип Втори)-64, Авицена-286, Биотек-139, Систина-73, лабораторија Лаор-229, Синлаб-23, Ремедика-13, Плодност–22, Генеа–9, Никоб лаб-672, ВФВ Медикал-56, Ели Медика-17, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.666.

Досега во земјата се направени вкупно 944.747 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани од почетокот на епидемијата изнесува 156.017, бројката на оздравени пациенти е 150.263, на починати е 5.489, а бројот на активни случаи изнесува 265.

Според епидемиолошките анализи во моментот, дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 68789, Активни 97
Куманово 8910, Активни 29
Прилеп 8330, Активни 3
Тетово 7359, Активни 81
Битола 6310, Активни 0
Велес 5475, Активни 1
Гостивар 5202, Активни 19
Кавадарци 5156, Активни 1
Охрид 5023, Активни 4
Штип 4964, Активни 4
Струмица 4127, Активни 4
Струга 2985, Активни 4
Кочани 2795, Активни 3
Кичево 2605, Активни 8
Гевгелија 2196, Активни 1
Неготино 2184, Активни 0
Свети Николе 1525, Активни 0
Ресен 1234, Активни 0
Крива Паланка 1227, Активни 0
Радовиш 1161, Активни 0
Берово 1032, Активни 1
Делчево 973, Активни 0
Дебар 947, Активни 5
Виница 886, Активни 0
Пробиштип 789, Активни 0
Валандово 667, Активни 0
Богданци 494, Активни 0
Крушево 490, Активни 0
Демир Хисар 400, Активни 0
Демир Капија 396, Активни 0
Кратово 377, Активни 0
Македонски Брод 359, Активни 0
Пехчево 269, Активни 0
Македонска Каменица 249, Активни 0
Дојран 132, Активни 0

Website https://aniwatch.pro: Watch Kuroko no Basket 2nd Season NG-shuu aniwatch Episode 9 watch animes

Website https://4anime.biz: Watch Wagamama High Spec 4anime Episode 12 dubbed anime

Website https://animetv.cc: Watch Lagrange: The Flower of Rin-ne (Dub) animetv Episode 12 best anime tv

Meiken Lassie Episode 26

Wakelet: https://wakelet.com/@gogoanimebe

Cakeresume: https://www.cakeresume.com/me/animefreakws