August 12, 2022 01:44
Македонија

Нови 168 случаи со Ковид-19

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 1.101 тестови, а регистрирани се 168 нови случаи со КОВИД-19 и 90 оздравени пациенти. Од вкупниот број на позитивни, регистрирани се 28 реинфекции. Во текот на изминатите 24 часа не е пријавено ниту едно починато лице. Согласно регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од „Мој Термин” не се регистрирани починати лица, соопшти Министерството за здравство.

Од 168 новозаболени од Скопје се 91, Битола 12, Кавадарци, Тетово и Охрид по 10, Велес 9, Прилеп 5, Штип и Струмица по 3, Куманово, Гостивар, Струга, Ресен и Крушево по 2, Кочани, Неготино, Радовиш, Крива Паланка и Дебар по 1.

Од 90 оздравени пациенти од Скопје се 59, Куманово и Битола по 7, Охрид 5, Кавадарци и Штип по 3, Прилеп, Тетово, Велес, Гостивар, Кичево и Ресен по 1.

Направени се 1.101 тестови преку: ИЈЗ-184, ЦЈЗ Скопје-32, ЦЈЗ Битола-31, ЦЈЗ Прилеп-16, ЦЈЗ Тетово-17, ЦЈЗ Куманово-43, УК Пулмологија со алергологија–4, Институт за микробиологија–103, Жан Митрев (Филип Втори)-27, Авицена-21, Биотек-66, Систина-51, лабораторија Лаор-22, Синлаб-9, Ремедика-9, Плодност-5, Генеа-8, Никоб Лаб-36, ВФВ Медикал-6, Ели МедикаПлус-7, Ројал Медика–3, Спектра-ММ-3, Рапид Лаб–5, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–5, Рамус-11, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 377.

Досега во земјата се направени вкупно 2.079.613 тестирања на КОВИД-19. Вкупниот број КОВИД-дијагностицирани лица во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 313.708, бројот на оздравени пациенти е 303.738, на починати е 9.322, а на активни случаи изнесува 648.

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 148077, Активни 395
Куманово 16728, Активни 14
Битола 15781, Активни 34
Прилеп 14251, Активни 19
Тетово 13518, Активни 23
Кавадарци 10735, Активни 28
Велес 9823, Активни 14
Гостивар 9624, Активни 9
Охрид 8994, Активни 42
Штип 8105, Активни 13
Струмица 8097, Активни 13
Кичево 5662, Активни 4
Кочани 5113, Активни 10
Струга 4738, Активни 5
Гевгелија 4427, Активни 1
Неготино 3709, Активни 9
Ресен 2760, Активни 5
Свети Николе 2640, Активни 0
Радовиш 2533, Активни 2
Крива Паланка 2420, Активни 1
Делчево 1987, Активни 1
Берово 1693, Активни 1
Дебар 1682, Активни 1
Валандово 1488, Активни 0
Виница 1396, Активни 0
Пробиштип 1268, Активни 0
Богданци 1023, Активни 1
Кратово 967, Активни 0
Крушево 933, Активни 2
Демир Хисар 836, Активни 0
Македонски Брод 743, Активни 1
Демир Капија 594, Активни 0
Македонска Каменица 525, Активни 0
Пехчево 486, Активни 0
Дојран 352, Активни 0.