August 4, 2021 23:17
Македонија

Нови 13 случаи на Ковид-19, нема починати

Во последните 24 часа се направени 2.952 тестирања при што се регистрирани 13 нови случаи на Ковид-19, а не се регистрирани нови починати лица, информира Министерството за здравство согласно податоците од Институтот за јавно здравје.

Од новорегистрираните случаи во Скопје и Тетово има по три, Охрид и Кичево – по два, Куманово, Прилеп и Струмица по еден.
Регистрирани се 31 оздравен пациент од кои 14 од Скопје, Кичево четири, Прилеп три, Куманово, Битола и Кочани – по два, Тетово, Гостивар, Крива Паланка и Кратово по еден.
Направени се 2.952 тестови преку: ИЈЗ-97, ЦЈЗ Скопје-36, ЦЈЗ Битола-52, ЦЈЗ Прилеп-45, ЦЈЗ Тетово–20, ЦЈЗ Куманово–44, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-1, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија-0, ГОБ 8-ми Септември-13, Институт за микробиологија–2, МАНУ-96, Жан Митрев (Филип Втори)-79, Авицена-291, Биотек-235, Систина-163, лабораторија Лаор-201, Синлаб-28, Ремедика-19, Плодност–64, Генеа–13, Никоб лаб-292, ВФВ Медикал-13, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.148.
Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.640, бројката на оздравени пациенти е 149.908, на починати е 5.477, а бројот на активни случаи изнесува 255.
Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
Дистрибуција по градови
Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 68646, Активни 91
Куманово 8879, Активни 33
Прилеп 8327, Активни 22
Тетово 7244, Активни 25
Битола 6304, Активни 6
Велес 5472, Активни 4
Гостивар 5181, Активни 7
Кавадарци 5153, Активни 0
Охрид 5018, Активни 16
Штип 4960, Активни 1
Струмица 4118, Активни 6
Струга 2981, Активни 1
Кочани 2792, Активни 1
Кичево 2593, Активни 18
Гевгелија 2195, Активни 2
Неготино 2184, Активни 0
Свети Николе 1523, Активни 0
Ресен 1234, Активни 0
Крива Паланка 1226, Активни 5
Радовиш 1161, Активни 2
Берово 1029, Активни 0
Делчево 973, Активни 1
Дебар 941, Активни 1
Виница 886, Активни 4
Пробиштип 789, Активни 0
Валандово 666, Активни 1
Богданци 494, Активни 0
Крушево 490, Активни 1
Демир Хисар 400, Активни 3
Демир Капија 396, Активни 0
Кратово 377, Активни 3
Македонски Брод 359, Активни 1
Пехчево 268, Активни 0
Македонска Каменица 249, Активни 0
Дојран 132, Активни 0.
Досега во земјата се направени вкупно 859.226 тестирања на Ковид-19.

4Anime Watch anime online, English anime online HD. Digimon Fusion (https://4anime.biz/m/7gM) Episode 25

AnimeBee Watch anime online, English anime online HD. Watch Amagami SS: Little Sister Episode Full

KissAnime Watch english anime Online in HD for FREE. Watch Eden of The East the Movie II: Paradise Lost Episode Full

KissAnime Webselfsite: https://kissanimemx-95.webselfsite.net/