January 22, 2022 21:47
Свет

Новиот австриски канцелар и министрите положија заклетва

Новиот канцелар Карл Нехамер и новите министри во австриската влада денеска положија заклетва пред претседателот на Австрија, Александер ван дер Белен.

Поранешниот канцелар Александeр Шаленберг, кој во историските анали влегува како канцелар со најкраток мандат од само 52 дена, положи заклетва како нов министер за надворешни работи.

Така Шаленберг се враќа на чело на ресорот што го водеше пред оставката на Себастијан Курц.

Освен тоа, заклетва дадоа и новиот министер за внатрешни работи Герхард Карнер, министерот за финансии Магнус Брунер и министерот за образование и наука Мартин Полашек.

Заклетва даде и најмладата членка на владата Клаудија Плаколм која преку функцијата државен секретар во кабинетот на канцеларот ќе се занимава со проблемите на младите.

Новите членови на австриската влада нема да имаат време да се запознаат со работата, туку ќе мора веднаш да почнат со своите задолженија.

4Anime - Watch English Anime Online For Free in HD | 4Anime.biz. 4Anime Watch high quality 1080p online anime with English subtitles. You can watch free anime movies and movies online at 4Anime. Just sit back and relax!

animes online Your Name.

4Anime DARLING in the FRANXX Episode 22

watch subbed anime 4Anime JUJUTSU KAISEN

watch animes Hunter x Hunter (2011)

The Daily Life of the Immortal King [Chinese Dub] Episode 11